*       Siteye Üye Olmak Ücretli midir?
          Hayır  www.modaelinizde.com sitesine üye olmak ücretsizdir.


*       Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?
İnternet sitemizden alışveriş yapabilmek için sistemimize üye olmanız gerekmektedir. İnternet sitemizden yapacağınız alışverişlerde sizlerin temel bilgileri esas alınacağından dolayı sistem üye olmayanlara alışveriş imkanı sağlanamayacaktır.


*         Ürünü iade etmek istiyorum bu durumda ne yapmalıyım?
musterihizmetleri@modaelinizde.com adresine iade sebebinizi belirten bilgilendirme maili atarak, ürünü faturası ve içerisine tekrar iade notunuzu yazarak UPS- ARAS kargo ile size gelen adrese tekrar göndermeniz yeterli olacaktır. Ürün elimize ulaştıktan sonra işleme alınarak 1-5 gün içerisinde iade işleminiz gerçekleştirilecektir. E-posta adresinize bilgilendirme maili atılacaktır. (İade ürün gönderiminde kargo ücreti müşterilerimize ait olmaktadır)


*          Ürünü değiştirmek istiyorum bu durumda ne yapmalıyım?
musterihizmetleri@modaelinizde.com adresine değişim sebebinizi ve isteğinizi belirten bilgilendirme maili atarak, ürünü faturası ve içerisine tekrar değişim notunuzu yazarak UPS kargo ile size gelen adrese tekrar göndermeniz yeterli olacaktır. Ürün elimize ulaştıktan sonra işleme alınarak ürününüz gerekli değişimin ardından tekrar tarafınıza kargolanacaktır.  E-posta adresinize bilgilendirme maili atılacaktır. (Değişim ürünlerde kargo ücreti tarafımıza ait olmaktadır. Sadece UPS-ARAS kargo ile karşı ödemeli gelen paketler kabul edilmektedir.)


*          Siparişimi iptal etmek istiyorum ne yapmalıyım?
musterihizmetleri@modaelinizde.com adresine iptal etme isteğinizi belirten bir bilgilendirme maili göndermeniz rica olunur. Eğer siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra iptal etmek isterseniz paket tarafınıza ulaştıktan sonra, paketi bize yollamanız ve içerisinde isteğinizi belirten not yazmanız yeterli olacaktır.


*         Vermiş olduğum iki farklı siparişi birleştirebilir miyim?
Sistem üzerinden farklı zamanlarda yapacağınız alışverişler için ayrı kargo ücreti faturanıza yansıtılacaktır.


*         Siparişimin teslimat adresini değiştirebilir miyim?
musterihizmetleri@modaelinizde.com adresine yeni adres bilgilerinizi yollamanız yeterli olacaktır. Veya 0212 671 56 95 no’lu telefondan müşteri ilişkilerine ulaşarak adres değişikliğinizi yapabilirsiniz.


 *      İade/iptal ettiğim ürünün geri ödemesi ne zaman yapılacak?

  Ürünü iade etmek veya alışverişinizden caymanız halinde, iade edilen ürün bize ulaştığı andan itibaren on (10) gün içerisinde ürün bedeli iade edilir. Kredi kartına ürün iade bedeli bankanız tarafından birkaç gün daha uzayabilir. Bu sürede firmamızın tasarrufu bulunmamaktadır. 

-İlgili siparişin iptalinin sonunda promosyon olarak gönderilen ürün-ürünlerin tarafımıza aynen iade edilmesi gerekmektedir.

-İade edilmeyen promosyonların ürün tutarı iade ücretinden kesilecektir.

-Üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumları tespit ettiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürünü iade almayacak ve bedelini iade etmeyecektir.

 -Ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra kartınıza/havale  iade işlemi  gerçekleştirilir.  Bankanıza bağlı olarak, iadenizi kartınızda görmeniz, bir kaç gün sürebilir.  İadeniz, ödemenizi  gerçekleştirdiğiniz şekilde (kredi kartı-havale)yapılacaktır. Taksitli ödemelerde geri ödemeler bankalar tarafından taksitlendirilerek yapılmaktadır.


 *      İademi hangi adrese gönderebilirim?

Ziya Gökalp Mah. Atatürk Bulvarı no:106 Başakşehir/İstanbul


*      Kargo ücretini ben mi ödeyeceğim?

Değişim amaçlı gönderdiğiniz ürünlerde kargo ücreti tarafımıza ait olmaktadır.

İade kargo ücretleri müşterilere ait olmaktadır.


*       İade ve Değişim yapabilir miyim?

7/24 satışta olan ürünlerimizde değişim ve iade yapabilirsiniz.

Fakat kampanyalarımızdan almış olduğunuz ürünlerde değişim yoktur, sadece iade yapabilirsiniz.


*      Hangi ürünlerde değişim/iade yapamıyorum?

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, iç giyim ürünleri, mayo, bikini, kitap, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, CD ve kasetler ile kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) ancak ambalajı açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir. Tek kullanımlık ürünler, hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

 *      Kargo paketim hasarlı geldi ne yapabilirim?

Lütfen dikkat ediniz!

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız kargo firmasına tutanak tutturularak ürünü teslim almayınız. 

Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiği kabul edilmektedir. 

Ürün hasarlı ise: Hazırlamış olduğunuz tutanağı en kısa zamanda bize ulaştırmanız gerekmektedir.e-mail veya fax ile gönderebilirsiniz.

Kargo görevlisi de aynı işlemi yapacaktır.

Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde paketinizle ilgili çalışmalara başlayarak, en kısa zamanda teslimatın tekrarlanmasını sağlayacağız.

Eğer tutanak tutulmamış ise kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız!


*      Kargom ne zaman ulaşır?

Siparişiniz, ilgili kampanyanın sona ermesinden sonra ortalama  7 gün içerisinde tarafınıza ulaştırılmaktadır. Siparişlerinizi, “Hesabım” bölümündeki “Siparişlerim” sekmesinden kontrol edebilirsiniz.


*      Teslimat adresini değiştirebilir miyim?

Yeni adres bilgilerinizi info@modaelinizde.com adresimize göndermeniz veya 0212 671 56 95 nolu telefondan arayarak tarafımıza iletmeniz yeterli olacaktır. Eğer ki siparişiniz kargoya teslim edilmiş ise adres değişikliğinizi kargo şirketi ile görüşerek yapmanız gerekmektedir.  


*    Adresimde yokken kargom gelmiş nasıl teslim alabilirim?

Kargo firması adresinizde bulunamamanız halinde ekstra 2 defa daha adresinize gelir bu denemlerde de teslimatı yapamaz ise paketiniz modaelinizde.com’a iade edilir.


*     Siparişim hangi kargo şirketi ile gönderilecek ?

UPS ve ARAS kargo ile çalışıyoruz. Siparişinizi tamamlama aşamasında size uygun olanı seçebilirsiniz.


*     Yurtdışına gönderim yapıyor musunuz ?

Hayır yurtdışı gönderimimiz şu an için mevcut değildir.


*     Ödeme çeşitleriniz nedir ?

Kredi kartı, havale, kapıda ödeme, paypal'dır

Değişimde Ücretsiz Kargo
7 Gün Cayma Hakkı
12 Aya Varan Vade İmkanı
%100 Güvenli Alışveriş
Orjinal Ürün Garantisi